Шеф Одељења
Мр Михајло Вићентијевић, истраживач сарадник
Сарадници на Одељењу
Др вет. Дубравка Вуковић, стручни сарадник
Др вет. Ђорђе Гузијан, сарадник
Група истраживача која покрива научно-истраживачки и специјалистичко-стручни рад у области радијационе хигијене и заштите биотехнологије, са одговарајућим простором и нуклеарном инструментацијом-опремом, има статус Одељења у оквиру Научног института за ветеринарство Србије и послује под називом:
ОДЕЉЕЊЕ ЗА РАДИЈАЦИОНУ ХИГИЈЕНУ
Основано је 1986. године и функционише као радиометријска лабораторија у јавној ветеринарској служби где врши ветеринарско-санитарни надзор у граничном промету (извоз, увоз, провоз) и то:
- сточне хране
- животних намирница и
- предмета опште употребе.
«ЛАБРАХ» (скраћено – лабораторија за радијациону хигијену) послује као Одељење Научног института за ветеринарство Србије у наменском простору на локацији Новог Београда, Смолућска 3, у пословним просторијама прилагођеним специфичним условима рада са радиоактивним супстанцијама у области научно-истраживачког и специјалистичко-стручног рада.
Нуклеарна и лабораторијска опрема у «ЛАБРАХ»-у се сатоји од одређеног броја нуклеарних мерила прве категорије и лабораторијске опреме за стационирану и покретну употребу. Посебно се издваја моћни компјуутеризовани систем за гамаспектрометријску анализу са два детектора високог степена резолуције који је у сталној функцији испитивања садржаја радионуклида у узорцима из животне средине, који омогућавају да «ЛАБРАХ» брзо и ефикасно пружа услуге по највећим светским и европским критеријумима и стандардима.
Делатност «ЛАБРАХ»-а се одвија у два смера:
- научно-истраживачком раду (основна, примењена и развојна истраживања) и
- специјалистичко-стручном раду (ветеринарско-санитарни надзор/контрола); са реализацијом у три области:
- радијационо-хигијенске контроле у редовним условима;
- радијационо-хигијенске контроле у ванредним условима;и
- радиоекологије.
У циљу трансфера и примене резултата научно-истраживачког рада у пракси «ЛАБРАХ» је од свог оснивања стално развијао и унапређивао специјалистички рад и непосредну сарадњу са привредним организацијама и приватним фирмама. Активност је била усмерена на испуњавање основних задатака на пољу радијационе контроле и заштите, а обухватала је:
- сарадњу са органима инспекције на савезном и републичком нивоу (ветеринарска, санитарна, тржишна);
- сарадњу са теренском ветеринарском службом;
- уговорну сарадњу са примарном сточарском производњом;
- сарадњу са еxпертно-импортним фирмама;
- друге видове сарадње.
Од актуелне легислативе Одељење за радијациону хигијену функционише по основу следећих закона:
- Закон о радијационој и нуклеарној сигурности и безбедности
(„Сл. гласник РС“, бр. 95/2018 и 10/2019)
Правилник о границама садржаја радионуклида у води за пиће, животним намирницама, сточној храни, лековима, предметима опште употребе, грађевинском материјалу и другој роби која се ставља у промет – СЛ.Гласник РС, 36/18.
Правилник о границама радиоактивне контаминације животне средине и начина спровођења деконтаминације – Сл.Гласник 38/11.
- Закон о ветеринарству
(„Сл. гласник РС“, бр. 91/2005, 30/2010, 93/2012 и 17/2019 – др. закон)