Šef Odeljenja
Mr Mihajlo Vićentijević, istraživač saradnik
Saradnici na Odeljenju
Dr vet. Dubravka Vuković, stručni saradnik
Dr vet. Đorđe Guzijan, saradnik
Grupa istraživača koja pokriva naučno-istraživački i specijalističko-stručni rad u oblasti radijacione higijene i zaštite biotehnologije, sa odgovarajućim prostorom i nuklearnom instrumentacijom-opremom, ima status Odeljenja u okviru Naučnog instituta za veterinarstvo Srbije i posluje pod nazivom:
ODELJENJE ZA RADIJACIONU HIGIJENU
Osnovano je 1986. godine i funkcioniše kao radiometrijska laboratorija u javnoj veterinarskoj službi gde vrši veterinarsko-sanitarni nadzor u graničnom prometu (izvoz, uvoz, provoz) i to:
- stočne hrane
- životnih namirnica i
- predmeta opšte upotrebe.
«LABRAH» (skraćeno – laboratorija za radijacionu higijenu) posluje kao Odeljenje Naučnog instituta za veterinarstvo Srbije u namenskom prostoru na lokaciji Novog Beograda, Smolućska 3, u poslovnim prostorijama prilagođenim specifičnim uslovima rada sa radioaktivnim supstancijama u oblasti naučno-istraživačkog i specijalističko-stručnog rada.
Nuklearna i laboratorijska oprema u «LABRAH»-u se satoji od određenog broja nuklearnih merila prve kategorije i laboratorijske opreme za stacioniranu i pokretnu upotrebu. Posebno se izdvaja moćni kompjuuterizovani sistem za gamaspektrometrijsku analizu sa dva detektora visokog stepena rezolucije koji je u stalnoj funkciji ispitivanja sadržaja radionuklida u uzorcima iz životne sredine, koji omogućavaju da «LABRAH» brzo i efikasno pruža usluge po najvećim svetskim i evropskim kriterijumima i standardima.
Delatnost «LABRAH»-a se odvija u dva smera:
- naučno-istraživačkom radu (osnovna, primenjena i razvojna istraživanja) i
- specijalističko-stručnom radu (veterinarsko-sanitarni nadzor/kontrola); sa realizacijom u tri oblasti:
- radijaciono-higijenske kontrole u redovnim uslovima;
- radijaciono-higijenske kontrole u vanrednim uslovima;i
- radioekologije.
U cilju transfera i primene rezultata naučno-istraživačkog rada u praksi «LABRAH» je od svog osnivanja stalno razvijao i unapređivao specijalistički rad i neposrednu saradnju sa privrednim organizacijama i privatnim firmama. Aktivnost je bila usmerena na ispunjavanje osnovnih zadataka na polju radijacione kontrole i zaštite, a obuhvatala je:
- saradnju sa organima inspekcije na saveznom i republičkom nivou (veterinarska, sanitarna, tržišna);
- saradnju sa terenskom veterinarskom službom;
- ugovornu saradnju sa primarnom stočarskom proizvodnjom;
- saradnju sa expertno-importnim firmama;
- druge vidove saradnje.
Od aktuelne legislative Odeljenje za radijacionu higijenu funkcioniše po osnovu sledećih zakona:
- Zakon o radijacionoj i nuklearnoj sigurnosti i bezbednosti
(„Sl. glasnik RS“, br. 95/2018 i 10/2019)
Pravilnik o granicama sadržaja radionuklida u vodi za piće, životnim namirnicama, stočnoj hrani, lekovima, predmetima opšte upotrebe, građevinskom materijalu i drugoj robi koja se stavlja u promet – SL.Glasnik RS, 36/18.
Pravilnik o granicama radioaktivne kontaminacije životne sredine i načina sprovođenja dekontaminacije – Sl.Glasnik 38/11.
- Zakon o veterinarstvu
(„Sl. glasnik RS“, br. 91/2005, 30/2010, 93/2012 i 17/2019 – dr. zakon)