Jedan od osnovnih prioriteta Instituta je jačanje naučne saradnje iz oblasti biomedicinskih i biotehničkih nauka. Saradnja u naučnoistraživačkoj delatnosti ima za cilj formiranje zajedničkih istraživačkih timova u svrhu realizacije nacionalnih i međunarodnih projekata.

Istraživači Instituta imaju intenzivnu saradnju sa istaknutim naučnicima i institucijama u Srbiji i svetu. Rukovodstvo Instituta podstiče naučnoistraživačku delatnost i učešće istraživača u nacionalnim i međunarodnim projektima. Međunarodna razmena istraživača je jedan od prioriteta Instituta i u tom smislu istraživači imaju punu podršku za usavršavanje u inostranim naučnoistraživačkim centrima u okviru postdoktorskog usavršavanja i drugih oblika naučnih poseta.

U realizaciji naučnoistraživačkih zadataka u okviru Ugovora o finansiranju naučnoistraživačkog rada Instituta koje finansira Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Institut sarađuje sa Fakultetom veterinarske medicine u Beogradu, Departmanom za veterinarsku medicinu Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu,  Institutom za stočarstvo Beograd-Zemun i drugim naučnoistraživačkim organizacijama sa kojima Institut ima ugovornu ili neformalnu saradnju.

Institut ostvaruje saradnju sa obrazovnim institucijama i naučnoistraživačkim organizacijama u regionu i svetu, a kao rezultat toga nastale su brojne publikacije gde su istraživači Instituta autori ili koautori. Od publikacija, posebno se ističu radovi publikovani u međunarodnim časopisima, monografije, udžbenici, poglavlja u monografijama i dr.

Naučnoistraživačka delatnost Instituta koju čine istraživanja i eksperimentalni razvoj u biotehničkim naukama upisana je u registar kod Privrednog suda u Beogradu i akreditovana je odlukom Odbora za akreditaciju Ministrastva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

 U okviru primenjenih i razvojnih istraživanja u Institutu se realizuje:

  • proučavanje infektivnih i parazitskih bolesti životinja (detekcija i karakterizacija uzročnika bolesti, vektora, epidemiološka ispitivanja, utvrđivanje puteva prenošenja, izrada biotehnoloških postupaka prevencije, kontrole i eradikacije)
  • proučavanje zoonotskih patogena, uzročnika bolesti ljudi i životinja
  • proučavanje reproduktivnih poremećaja i steriliteta kod domaćih životinja
  • ispitivanje prisustva bioloških, fizičkih i hemijskih hazarda u hrani i hrani za životinje (mikrobiološka, hemijska i radijaciono-higijenska istraživanja)
  • istraživanja u oblasti animalnih proteina i alternativnih izvora proteina u ishrani životinja
  • primena naučnih rezultata i savremenih tehnoloških procesa radi stvaranja inovacija, novih procesa i usluga ili poboljšanja postojećih u određenoj oblasti i istovremeno se vrši transfer znanja i tehnologija u proizvodnju i usluge privrednih subjekata