Уведен је метод хистолошке детерминације Paramphistomum sp.
Почетна – О нама – Историја
Кратка историја Научног института за ветеринарство Србије
Уведен је метод хистолошке детерминације Paramphistomum sp.
Институт мења име у „Завод за унапређење ветеринарства Социјалистичке Републике Србије” и бива уписан у регистар научних организација 14. септембра 1971. године. Од Одсека за епизоотиоогију формиран је „Центар за епизоотиологију, дијагностику и зоонозе”, јединствена епизоотиолошка служба за праćење кретања инфекција у Србији. Сузбијање заразних болести постаје примарни циљ струке. Много се радило на едукацији пољопривредних произвођача. Одржана су бројна предавања о заразним болестима, а успостављена је сарадња са здравственом службом на праćењу зооноза.
Ветеринарске дијагностичке станице из Светозарева, Пожаревца и Зајечара интегрисане су са „Заводом за унапређење ветеринарства”.
Уведена је метода имунофлоресцентне дијагностике беснила
Истраживачи Института су доказали утицај бакра на репродуктивну способност бикова
Уредбом Извршног веćа СРС број 309 од 13. маја 1961. године укинут је постојеćи Институт. Формирани су „Ветеринарски институт Новом Саду и „Ветеринарски институт у Приштини. Поред тога, од београдског дела Ветеринарског института формиране су три нове установе: „Завод за унапређење ветеринарства”, „Институт за патологију и терапију” и „Институт за превентивну медицину”. Делатност Завода за унапређивање ветеринарства састојала се од научно-истраживачког рада у области ветерине и примене резултата научноистраживачког рада у пракси ради заштите здравља стоке, унапређења сточарске производње, а посредно и заштите здравља људи.
Спајањем три установе, почетком 1959. године „Ветеринарско научно-истраживачког и дијагностичког института из Београда”, „Ветеринарског бактериолошког института из Новог Сада” и „Ветеринарског института из Приштине” онован је „Ветеринарски институт”.
У оквиру Завода основана је прва епизоотиолошка служба у Србији – „Одсек за епизоотиологију”.
При Заводу, на фарми у Крњачи, основан је „Центар за вештачко осемењавање” – прва установа те врсте у НР Србији.
Влада НР Србије трансформисала је Институт 14. јануара 1950. године у „Ветеринарско-научно-истраживачки и дијагностички завод Народне Републике Србије”.