Јаниса Јанулиса 14, 11000 Београд

nivs@nivs.rs

+381 11 660 4020

Историја

Почетна – О нама – Историја

Кратка историја Научног института за ветеринарство Србије

Временска линија

1972
1972

Уведен је метод хистолошке детерминације Paramphistomum sp.

1971
1971

Институт мења име у „Завод за унапређење ветеринарства Социјалистичке Републике Србије” и бива уписан у регистар научних организација 14. септембра 1971. године. Од Одсека за епизоотиоогију формиран је „Центар за епизоотиологију, дијагностику и зоонозе”, јединствена епизоотиолошка служба за праćење кретања инфекција у Србији. Сузбијање заразних болести постаје примарни циљ струке. Много се радило на едукацији пољопривредних произвођача. Одржана су бројна предавања о заразним болестима, а успостављена је сарадња са здравственом службом на праćењу зооноза.

1970
1970

Ветеринарске дијагностичке станице из Светозарева, Пожаревца и Зајечара интегрисане су са „Заводом за унапређење ветеринарства”.

1969
1969

Уведена је метода имунофлоресцентне дијагностике беснила

1965
1965

Истраживачи Института су доказали утицај бакра на репродуктивну способност бикова

1961
1961

Уредбом Извршног веćа СРС број 309 од 13. маја 1961. године укинут је постојеćи Институт. Формирани су „Ветеринарски институт Новом Саду и „Ветеринарски институт у Приштини. Поред тога, од београдског дела Ветеринарског института формиране су три нове установе: „Завод за унапређење ветеринарства”, „Институт за патологију и терапију” и „Институт за превентивну медицину”. Делатност Завода за унапређивање ветеринарства састојала се од научно-истраживачког рада у области ветерине и примене резултата научноистраживачког рада у пракси ради заштите здравља стоке, унапређења сточарске производње, а посредно и заштите здравља људи.

1959
1959

Спајањем три установе, почетком 1959. године „Ветеринарско научно-истраживачког и дијагностичког института из Београда”, „Ветеринарског бактериолошког института из Новог Сада” и „Ветеринарског института из Приштине” онован је „Ветеринарски институт”.

1954
1954

У оквиру Завода основана је прва епизоотиолошка служба у Србији – „Одсек за епизоотиологију”.

1951
1951

При Заводу, на фарми у Крњачи, основан је „Центар за вештачко осемењавање” – прва установа те врсте у НР Србији.

1950
1950

Влада НР Србије трансформисала је Институт 14. јануара 1950. године у „Ветеринарско-научно-истраживачки и дијагностички завод Народне Републике Србије”.